Čekací doby na plánované výkony

Tak jako má každý pacient právo na dostupnou a kvalitní zdravotní péči, má také právo na výběr zdravotnického zařízení, kde podstoupí plánovanou operaci. Mnohdy jsou ale čekací doby velmi dlouhé, a to až v řádu několika měsíců. Důvody jsou různé – od počtu naplánovaných výkonů na dané období ve vybrané nemocnici, omezené lůžkové kapacity až po nepříznivou personální situaci anebo dostupnost pooperační či následné péče. Zdravotnický holding Královéhradeckého kraje zmapoval ve svých nemocnicích aktuální situaci a nabízí pacientům možnost porovnat si čekací doby vybraných zákroků. Ten si pak mohou pacienti následně domluvit ve zvolené nemocnici.

Na plánovanou endoprotézu kyčle nebo kolene do Rychnova nad Kněžnou, na operaci žlučníku nebo kýly třeba do Jičína, Trutnova či Dvora Králové nad Labem. Pacienti mohou některé nejčastější operace podstoupit v nemocnicích Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje již během několika týdnů a zkrátit si tak jinde dlouhé čekání na operaci.

Cílem je nabídnout pacientům s danou diagnózou možnost výběru zdravotnického zařízení na základě délky čekací doby. „Poptali jsme u jednotlivých nemocnic ZH KHK a.s. aktuální čekací doby na nejčastěji plánované operace. Termíny se mnohdy liší v řádu týdnů, u některých vybraných výkonů jsme ale schopni nabídnout pacientům termín i výrazně kratší. Některé zákroky lze třeba provést i do 14 dní. Pacient si tak může vybrat zdravotnické zařízení, kde mu nabídnou výrazně kratší dobu čekání na operaci nebo vyšetření. Dojezdová vzdálenost do nemocnic v rámci Královéhradeckého kraje je totiž cca 1,5 hodiny, což je nesrovnatelná doba v porovnání s mnohdy několikaměsíčním čekáním na operaci,“ uvádí k záměru předseda představenstva Zdravotnického holdingu Královéhradeckého kraje Ing. Miroslav Procházka Ph.D.

Samozřejmě vždy bude záležet na výsledcích předoperačních vyšetření pacienta a reálných možnostech dané nemocnice, které se mohou v průběhu času měnit.

V příloze najdete ke stažení tabulku, kde všechny nemocnice ZH KHK a.s. (ON Jičín, ON Náchod, ON Trutnov, Nemocnice Rychnov nad Kněžnou a Městská nemocnice ve Dvoře Králové nad Labem) nabízí výkony, které v rámci svých specializací provádějí a uvádí zde přibližnou dobu čekání na daný zákrok. Na webu jednotlivých nemocnic pak pacienti najdou podrobnější informace, a to v hlavním menu Pro pacienty a klienty.

PDF icon cekaci_doby_on_trutnov_a.s.pdf193.18 KB