Díky novému přístroji v laboratoři pacientovi rychleji pomůžeme v jeho obtížích

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Nový laboratorní přístroj GenExpert fy Cepheid testuje v těchto dnech Oddělení lékařské a mikrobiologické laboratoře v trutnovské nemocnici. „Po zavedení přístroje do provozu budou diagnostická vyšetření hotova doslova na počkání. Lékař dostane výsledek se závěry léčby ještě dříve, než pacient opustí ambulanci. Přístroj nám spoří spoustu času, zpřesňuje výsledky vyšetření a zvyšuje tedy celkově efektivitu,“ říká primář Josef Scharfen. Přístroj je malý, nenáročný na obsluhu a je k dispozici podle aktuální potřeby.

V praxi tak vyšetření, která dříve trvala například šest hodin, jsou hotová za hodinu. Dosud jsme také z důvodu úspor museli shromažďovat potřebný počet vzorků, protože pro sérii je cena vyšetření přijatelnější. Důsledkem byla skutečnost, že se na výsledky muselo dlouho čekat. A některá vyšetření jsme u nás nedělali vůbec, protože doba čekání na výsledek v sérii by byla neúměrně dlouhá, takže jsme je posílali na smluvní pracoviště do Hradce Králové. Nyní, i kdyby přišlo jen jedno vyšetření určitého typu, okamžitě jej uděláme. Vyšetření na počkání jsou velmi důležitá zvláště v urgentních případech.

Nový přístroj projde ještě do konce roku 2015 srovnávacími testy – musí se porovnat výsledky nových a dříve prováděných metod. Začátkem roku 2016 zahájíme ostrý provoz. Spolu s ním budeme informovat spolupracující kliniky o tom, kdy nová vyšetření používat, o odběru biologického materiálu a možnostech interpretace výsledků. Užitečné budou zejména semináře pro lékaře. Přidaná hodnota tohoto typu mikrobiologického vyšetření spočívá ve vysokém komfortu pro pacienta, protože se o jeho dalším osudu může rozhodnout již během první návštěvy ošetřujícího lékaře, ať už z hlediska dalších navazujících vyšetření, preventivních opatření nebo zahájení léčby.

Urychlíme diagnostiku dalších onemocnění pacienta

Při příjmu pacienta do nemocnice lze pomocí vyšetření na přístroje GenExpert vyhledávat během jedné hodiny některé původce nemocničních infekcí. Na výsledky vyšetření se dříve čekalo do druhého dne a vyšetření bylo méně citlivé. Nyní se můžeme prakticky ihned

rozhodnout, jak budeme s pacientem zacházet, abychom neohrozili další pacienty v nemocnici. S použitím této metody se urychlí i diagnostika dalších onemocnění, například tuberkulózy, některých sexuálně přenosných infekcí a chřipky. Důležitý je i rychlý průkaz papilomavirů u žen a některých druhů streptokoků vyvolávajících onemocnění u novorozenců. Velmi důležitý je rychlý průkaz Clostridium difficile u epidemických průjmů v nemocnicích.

Jsme nyní ve stádiu získávání zkušeností s využitím nového typu vyšetření jak v laboratoři, tak na klinických pracovištích. V mikrobiologii nám zkušenost velí, abychom nepřeceňovali přínos jakékoliv nové metody. Rozhodně nelze říci, že by technologicky pokročilé molekulárně genetické metody jako je tato, nebo např. MALDI – TO,F úplně nahradily dříve používaná vyšetření. Síla těchto metod však podstatně rozšiřuje naše diagnostické schopnosti, zvyšuje rychlost a přesnost diagnostiky, uvolňuje ruce personálu v laboratoři pro individualizovaný přístup k pacientovi a co je podstatné – zvyšuje komfort pacienta, odhaluje možné infekční komplikace pobytu v nemocnici, odstraňuje čekání na výsledky a zvyšuje cílenost a účinnost léčebných postupů v nemocnici.

V době, kdy se naše nemocnice připravuje k akreditaci, narůstá tlak na rychlost a kvalitu léčby. Zavedení vyšetření na přístroji GenExpert je jedním z kroků vedoucích tímto směrem.

Zdenka Hanyšová Celá