„Mám štěstí na lidi kolem sebe,“ říká oceněný mikrobiolog MUDr. Josef Scharfen

Při příležitosti Dne Královéhradeckého kraje byl 8. května v Hradci Králové mezi dalšími osmi desítkami lidí oceněn MUDr. Josef Scharfen, CSc., primář Oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie a vedoucí Antibiotického střediska Oblastní nemocnice Trutnov. Kraj ocenění odůvodnil slovy: „Pamětní medaili hejtmana převzal doktor Scharfen za to, že svojí odborností přesahuje hranice kraje. 24 let pracoval jako předseda Společnosti lékařské mikrobiologie ČSL JEP v Praze, spolupracuje se zahraničními společnostmi, odborně publikuje a mimo jiné vydal též učebnici mikrobiologie.“ Vedení trutnovské nemocnice MUDr. Josefu Scharfenovi srdečně blahopřeje. Na ocenění jej navrhl ředitel MUDr. Roman Koudele.

MUDr. Josefa Scharfena jsme se zeptali:

Jak vnímáte ocenění? „Ocenění není důvodem, proč se snaží člověk dělat dobře svou práci, ale když je oceněn, tak ho to samozřejmě potěší. Hlavně jej vnímám jako ocenění nejen pro sebe, ale i pro své spolupracovníky na oddělení a pro celou nemocnici. Život je založen na vztazích, které dávají smysl, a práce se odehrává ve vztazích. Vztahy motivují, a to nejen v rámci oddělení, ale v rámci celé nemocnice. Jsem zastáncem „měkkého managementu“, s lidmi spolupracuji tak, abychom byli vzájemně vyladěni. Každý má svou osobní odpovědnost, na které stojí vše, co tu děláme. Proto děkuji vedení nemocnice, všem svým kolegům a spolupracovníkům za jejich práci a za jejich přístup.

Čím Vám učarovala klinická mikrobiologie? „Klinická mikrobiologie je krásný obor, který se zabývá úlohou mikroorganismů v rozvoji lidského onemocnění. Naše práce je hodně zábavná a zároveň těžká. Člověk k ní musí mít vztah. Já jsem jej „podědil“ od svého tatínka a ve své profesi jsem navázal na něj.

Je na Vás vidět, že svůj obor máte rád. „Jak už jsem řekl, život je založen na vztazích a smysl tohoto oboru spočívá v tom, že pomáhá lidem. I když v něm nepřicházíme do přímého styku s pacientem, obrovsky mu pomáháme v jeho léčbě a uzdravení. Mám k mikrobiologii idealistický vztah. Nechtěl bych dělat nic jiného.“

Proč je pro Vás zkoumání mikrobů tak důležité? „Mikrobiologie je vždy vztahem dvou organizmů: parazita a hostitele. Lidské tělo je hostitel a zároveň zajímavý ekosystém, který si většinou sám ví rady. Máme v sobě totiž spoustu různých baktérií a náš organismus s nimi dokáže žít. Ony nás současně chrání proti superinfekci jinými baktériemi. Pokud dojde ke ztrátě „rovnováhy“, projeví se to jako nemoc. Nejlevnější prevencí je zdravý způsob života.“

Na čem konkrétně pracuje vaše laboratoř v Oblastní nemocnici Trutnov? „Úzce a intenzivně spolupracujeme na úspěšném vyléčení pacienta. Poskytujeme odpovědi na otázky ošetřujících lékařů ve formě výsledků našich vyšetření a poradenství k diagnostice a léčbě. Zdaleka nejde jen o předání výsledku vyšetření, pak by to mohl dělat automat. Musíme u toho také „myslet“, zvažovat vhodný postup léčby pacienta, dozvědět se o něm z výpovědi lékaře i z jeho vzorků co nejvíce. Protože našimi poznatky aktivně ovlivňujeme další léčbu, je důležité, aby byla založena na správných předpokladech. Stručně řečeno přispíváme k tomu, že pacient bude co nejrychleji zdravý, bude v nemocnici ležet co nejkratší dobu a nebude mít žádné komplikace. Přispíváme tak k jeho komfortu a šetříme náklady jemu, nemocnici i plátcům zdravotní péče.

Součástí vašeho oddělení je Antibiotické středisko. Co se v něm děje? Poskytujeme konsilia a poradenství k léčbě antibiotiky, lékařům jak v nemocnici, tak v ambulancích, ve spádové oblasti naší laboratoře. Lékaři Antibiotického střediska poskytují ošetřujícím lékařům poradenství k antibiotické léčbě. Při včasném odebrání vzorku a při jeho rychlém vyšetření může být pacient podle výsledků vyšetření cíleně léčen antibiotiky a brzy úspěšně vyléčen. Služby naší laboratoře včetně konsilií lékařů Antibiotického střediska jsou určeny našim kolegům v nemocnicích i v ambulantní péči, tím bychom spolu otevřeli další širokou problematiku, a to je správná léčba a kontrola a prevence výskytu nemocničních infekčních onemocnění.

Co plánujete v nejbližší době? Rádi bychom zavedli automatizovanou molekulárně mikrobiologickou diagnostiku infekčních onemocnění. Tím by se měla zkrátit doba vyšetření potřebných k zavedení některých preventivních opatření v nemocnici, která směřují ke zkrácení doby ošetřování a snížení možných infekčních komplikací. Zároveň se uvolní ruce personálu laboratoře k poskytování dalších nadstavbových služeb pro pacienty. V dlouhodobé perspektivě je třeba posilovat úlohu Antibiotické politiky v nemocnici a zavádět opatření k neustálému snižování výskytu nemocničních infekcí, kterým nikdy nelze zcela zabránit, a tak máme prostor k neustálému zlepšování. Ke zlepšování směřuje i reakreditace našeho oddělení v tomto roce podle nové verze evropské normy.

MUDr. Josef Scharfen ml., CSc. pracuje od roku 1981 nepřetržitě jako klinický mikrobiolog v Trutnově. Nejprve v Okresní hygienické stanici a poté, co tento obor přešel pod „střechu“ nemocnice, se v roce 1990 stal primářem Oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie Oblastní nemocnice Trutnov. Od roku 1991 do roku 2015 (24 let) byl předsedou Společnosti pro lékařskou mikrobiologii České lékařské společnosti v Praze, je předsedou lokální etické komise. Je ženatý, má tři děti a většinu svého života šel ve šlépějích svého otce. V roce 2013 vydal učebnici Diferenciální diagnostika v klinické mikrobiologii. V únoru 2014 mohl odejít do důchodu, ale svůj život si bez práce nedovede představit.

Zdenka Hanyšová Celá, komunikace s veřejností