MUDr. Alena Kopecká: Trutnovská nemocnice hospitalizovala loni více než 11 tisíc pacientů

Trutnovská nemocnice má za sebou náročný rok. I při nedostatku personálu hospitalizovala jeden z nejvyšších počtů pacientů za celou dobu historie trutnovské nemocnice. „V roce 2015 jsme poskytli péči 11 218 hospita­lizovaným pacientům,“ uvedla náměstkyně pro léčebnou péči Alena Kopecká a dodala: „Tak vysoký počet pacientů jsme zvládli i při uzávěru části lůžek interního oddělení ke konci roku. Díky vysokému nasazení všeho personálu v celé naší nemocnici nebyl důvod pacienty odmítat. Ustáli jsme i situaci, kdy vrchlabská nemocnice nepřijímala plánovaně pacienty od VZP a převzala je i naše nemocnice."

Kde byl největší nárůst pacientů?

Největší nárůst byl na chirurgickém, ortopedickém, ARO, onkologickém, neurologickém a rehabilitačním oddělení.

Na konci roku jste kvůli nedostatku zdravotních sester a lékařů přechodně uzavřeli část lůžek na interně. Jak se to projevilo ve vztahu k pacientům?

Hlavně jsme nikoho neodmítli. Uzávěr interního oddělení se projevil zejména zvýšenými nároky na lékaře interní ambulance, kde bylo daleko těžší vážit nutnost hospitalizace pacientů a dále případné zajištění lůžka pro pacienta na jiných odděleních v nemocnici. Největší fyzickou práci však udělaly sestřičky a ostatní nelékařský personál. Pro všechny pacienty jsme při té zátěži zajistili ošetřovatelskou péči na vysoké úrovni i ostatní služby včetně čistých postelí, prádla a stravy. Za vedením nemocnice jim za to děkuji.

Už jste zmínila, že jste zastupovali péči jiných nemocnic. Kterých oddělení se to týkalo a jak jste tohle zvládli?

Nejvíce zastupovalo chirurgické oddělení, a to jak za externí uzavřená chirurgická oddělení a ambulance ve Vrchlabí a Jilemnici, tak i za uzavřená oddělení trutnovské nemocnice, zejména za ortopedii v době plánovaných uzávěrů. Chirurgické oddělení pracovalo bez jakéhokoliv omezení celý rok včetně prázdnin a vánočních svátků. Dále pak standardně naše porodnice

zastupuje v případě uzávěru jiných porodnic v okolí, hlavě za Náchod. Specifická situace byla na oddělení ARO. Zde jsme v rámci přípravy na akreditaci zavedli režim zvýšeného příjmu počtu pooperačních stavů – po závažných operacích, který je však vzhledem ke spektru pacientů – starší a závažnější stavy – zcela na místě i z pohledu medicínského. Takto došlo k nárůstu počtu hospitalizovaných pacientů na oddělení ARO téměř trojnásobně.

Stabilizovaly se čekací doby v některých ambulancích? Nejožehavější byla situace na očním, kde se tvořily velké fronty.

Na očním oddělení nově nastoupila na plný úvazek lékařka, která pracovala pouze na částečný, a tím se celá situace výrazně zlepšila. Děkujeme pacientům za pochopení.

Klienty trutnovské nemocnice jsou i lidé ze zahraničí. Ze kterých zemí jsou nejčastěji?

Ze zahraničních klientů ošetřujeme nejčastěji pacienty z Polska. Jsou to nejen turisté a lyžaři, ale též zaměstnanci trutnovských firem. Dále ošetřujeme turisty z Německa a Holandska. Stále častěji přibývají pacienti z Ruska, Velké Británie, Francie a Litvy, ale měli jsme tu i pacienty až z Austrálie.

Děkuji za rozhovor.

Zdenka Hanyšová Celá