Na ortopedii operují náhrady kloubů i po devadesátce

Ortopedické oddělení trutnovské nemocnice je centrem zájmu všech, které bolí kyčle, kolena, ramena, a nejen ta. Centrem zájmu pacientů jsou umělé náhrady kloubů – ty tu operují lidem v mládí i ve vysokém stáří.

Na novinky se ptáme primáře oddělení MUDr. Petra Pátka:

Na ortopedickém oddělení jsme rozšířili naši operativu o revizní operace endoprotéz, tedy o výměnu již opotřebovaných nebo uvolněných umělých kloubních náhrad. Nově provádíme endoprotetiku ramene a do našeho spektra výkonů jsme zařadili v současné době preferované výkony v oblasti hlezna a přednoží. Aktuálně připravujeme vznik samostatného pokoje pro pacienty s infekčním onemocněním pohybového aparátu.

Co znamená „preferovaný výkon“?

Operativa přednoží zná stovky různých výkonů, se kterými v průběhu let přicházejí ortopedi do přímé zkušenosti. Na kongresech pak zaznívají sdělení o těchto zkušenostech s jednotlivými typy operací. O takovém výkonu pak odborníci říkají, že je preferovaný.

Existují nějaké novinky v náhradách kloubů?

Novinky v endoprotetice se týkají především materiálového složení, slibně se jeví stabilizace polyetylénové části kloubní náhrady vitaminem E. V revizní operativě (výměně již opotřebovaných náhrad) a složitých primárních případech se nám osvědčilo použití modulů z trámčitého kovu, titanu či tantalu.

Můžete uvést věk nejstaršího a nejmladšího operovaného pacienta?

Celkově je poměr vyrovnaný, pro úrazy a poúrazové stavy pohybového aparátu ošetřujeme častěji mladší muže, pro deformity přednoží a pokročilejší stádia artrózy spíše ženy dříve narozené. Věkové limity pro implantaci endoprotézy nejsou dané, vždy záleží na indikaci, zdravotním stavu a schopnostech klienta.

Nejstaršímu pacientovi bylo 95, nejmladšímu 28. Nejčastěji implantujeme endoprotézy kyčelního kloubu, nepatrně menší je počet endoprotéz kolena.

Podle čeho usoudíte, že je třeba totální náhrady?

V doporučení k operačnímu zákroku hrají roli hlavně potíže, které klient udává, nejčastěji jsou to bolesti, omezení pohybu, dále je to pak klinický nález – tedy, jak je postižená část těla deformovaná, jak je omezena její funkce. A samozřejmě pak nález z rentgenu či dalších zobrazovacích technik.

Jak dlouho operace náhrady např. kolenního kloubu trvá?

Čistý operační čas je asi 40–90 minut, záleží na konstituci pacienta a na míře poškození operovaného kloubu.

A čekací doby?

Nyní máme objednací lhůty na endoprotézy 6 měsíců.

Za jak dlouho se aktivní člověk může vrátit například ke sportu?

S návratem ke sportovním aktivitám po umělé kloubní náhradě obecně doporučuji vyčkat alespoň půl roku od operace. Tento údaj ale berte s rezervou – roli hraje opět především konstituce klienta a také sport, který chce provozovat. Jistě nebudeme klienty zrazovat od jízdy na kole, plavání nebo pěší turistiky, naopak návrat k adrenalinovým, kontaktním nebo skokovým sportům je podle mého názoru problematický.

Děkuji za rozhovor.

Mgr. Zdenka Hanyšová Celá