Naši chirurgové hlásí za leden 480 ošetřených úrazů

V období, kdy se zima hlasitě hlásí o slovo, přibyde sníh, namrzají chodníky a ulice, mají chirurgové i ortopedi v trutnovské nemocnici plné ruce práce s nárůstem pacientů se zlomeninami a s dalšími úrazy. Dosud jich bylo 480. Pacienti z Čech i z okolních zemí přibývají i v souvislosti s prodlouženými víkendy, prázdninami, nebo školními lyžařskými kurzy. „Prozatím jsme ošetřili na 190 dětských a 290 dospělých pacientů se zimními typy úrazů,“ uvedl na konci ledna vedoucí lékař chirurgických ambulancí MUDr. Petr Svoboda. Denně ošetří na chirurgickém oddělení trutnovské nemocnice v průměru 70 – 120 pacientů, za víkendové dny zde přijmou k hospitalizaci i 30 nových pacientů. „Větší část úrazů stále léčíme ambulantně takzvanými konzervativními způsoby léčby. S typickým „zimním“ úrazem jsme operovali asi 55 pacientů.“

Komplexní úrazy – takzvaná polytraumata, těžká poranění pánve, hlavy nebo páteře s neurologickým postižením – se primárně transportují do traumacentra Fakultní nemocnice Hradec Králové a do Krajské nemocnice Liberec „K nejzávažnějším operacím zimních úrazů z lyží, snowboardu, saní nebo bruslí, které jsme u nás letos provedli, patřily například operace oboustranné tříštivé zlomeniny pažní kosti, tříštivé zlomeniny stehenní kosti, bérce, zápěstí, lokte, mnohočetné zlomeniny hrudníku s vnitřním krvácením, poranění sleziny nebo hluboké pronikající bodné poranění pánve a břicha z armatury ukryté ve sněhu,“ uvedl Petr Svoboda.

V Oblastní nemocnici Trutnov ošetřují pacienty z deseti spádových lyžařských středisek. „Vzhledem k atraktivitě našeho lyžařského regionu, ošetřujeme pacienty z celých Čech, ale také z Polska, Německa, Holandska, Dánska, Belgie, Slovenska, Lotyšska, Litvy, Běloruska, Ruska, Ukrajiny,“ připomněl Svoboda. O pacienty zde pečuje sehraný a zkušený tým příjmové úrazové ambulance, diagnostického komplementu, personálu chirurgického a dětského oddělení, operačních sálů a rehabilitačního oddělení. „O pacienty s úrazy kolenního kloubu a některými typy poranění kyčle a ramena se dělíme s ortopedickým oddělením. Následný průběh a výsledky léčby většiny operovaných pacientů sledujeme v traumatologické ambulanci v horizontu půl až dva roky od úrazu.“

Ortopedické oddělení má také napilno

V ambulanci ortopedického oddělení trutnovské nemocnice ošetřili do 25. ledna 130 úrazů u dospělých a 33 úrazů u dětí. „Oproti stejnému období loňského roku, kdy byly podprůměrné sněhové podmínky, došlo k nárůstu – v případě dospělých o 18 a v případě dětí o 2 více,“ vysvětlila vrchní sestra ortopedie Ilona Braunová. „Pokud jde o typy poranění, i v letošním roce jde v převážné většině o poranění měkkého kolena. Ambulantně jsme ošetřili zlomeniny v oblasti kyčle i kolen. Výskyt závažnějších a komplexnějších úrazů jsme v letošním roce zaznamenali, ale většina těchto úrazů byla následně hospitalizována a léčena na chirurgickém oddělení, jak výše sděluje MUDr. Petr Svoboda,“ uvedla Ilona Braunová.

Jak se bránit úrazům

Základní prevencí zimních úrazů je adekvátní zhodnocení a přizpůsobení chování každého člověka dané situaci co se týká počasí, kvality povrchu, po kterém se pohybuje, a vlastních schopností. „Chodci by měli používat protiskluzové pomůcky na botách a holích. Adekvátní lyžařské vybavení a ochranné pomůcky – helmy, páteřní chrániče, chrániče zápěstí jsou nezbytností. Zásadní věcí je dodržovat pravidla chování v lyžařských střediscích na sjezdových i běžkařských tratích, neboť nejzávažnější takzvaná vysokoenergetická poranění plynou ze střetů jezdce s pevnou překážkou nebo z nečekaného sražení neukázněným lyžařem, který přecenil své schopnosti,“ uzavřel doktor Svoboda.

Mgr. Zdenka Hanyšová Celá, komunikace s veřejností pro ONT