Trutnovská nemocnice ročně ošetří 2 500 zlomenin

Rozvoj carvingu a snowboardingu postupně mění strukturu zimních úrazů. „Ke zlomeninám bérce, stehenní kosti, ruky, páteře, či poranění měkkého kolene, přibývají vysokoenergetická (1) poranění hlavy, hrudníku a břicha (roztržení sleziny a jater). Větší část zlomenin je možno ošetřit konzervativně, ale některé vyžadují operační zákrok. My na našich sálech ročně provádíme kolem 500 kostních operací. Ročně zde ošetříme 2 500 zlomenin,“ říká primář chirurgického oddělení Antonín Vajcík.

Na zdejší chirurgii ošetřují pacienty z osmi zimních středisek – od Pece pod Sněžkou, přes Janské Lázně, Velkou Úpu, Černý Důl a Pomezní Boudy až po Žacléř, Mladé Buky a Petříkovice. Na tradici v ošetřování lyžařských úrazů jsou už zvyklí. „Přibývá i letních poranění z provozování cykloturistiky a adrenalinových sportů,“ uvádí primář. O pacienty pečuje zkušený tým dvanácti lékařů, devět jich má atestaci II. stupně, 4 lékaři se specializují na operativu zlomenin pod vedením traumatologického ordináře Dr. Miroslava Rouska.

V ošetřování zlomenin dlouhých kostí dnes celosvětově dominují zavřené hřebovací techniky. „Právě na našem oddělení má tato metoda dlouholetou tradici a máme s ní velké zkušenosti. Jako první v republice jsme v roce 1946 zavedli zavřené hřebování stehenní kosti, paže v roce 1952 a bérce, kde jsou naše zkušenosti největší, hřebujeme od roku 1964. Těchto operačních výkonů jsme provedli kolem dvou tisíc,“ vypočítává primář Vajcík.

Slovníček:

(1) Vysokoenergetická poranění – Poranění způsobená velkým množstvím energie – náraz při velké rychlosti, pád z výšky, autonehoda… V případě pádu či nárazu nemá kolem sebe žádné prvky pasivní bezpečnosti.

Od roku 2004 mají chirurgičtí operatéři k dispozici nové operační sály. Jeden sál s laminárním prouděním je vyhrazen právě pro ošetřování zlomenin. „K vybavení sálů patří nové RTG C rameno a nejmodernější sady implantátů a instrumentaria. Dále využíváme výborně vybavený komplement včetně digitálního RTG, CT a magnetické rezonance. Našim operantům, ať již ze zahraničí nebo jiných regionů České republiky, umožnujeme kontroly a doléčení v naší traumatologické poradně včetně možnosti odstranění implantátů. Na oddělení máme dva plně vybavené nadstandardní pokoje,“ uzavírá Antonín Vajcík.

Zdenka Hanyšová Celá,
komunikace s veřejností pro ONT