Nové prostředí, nové postele, nové metody - to je vysoká kvalita na trutnovské dialýze

Na přelomu července a srpna se významně proměnilo prostředí pro pacienty i pro sestry na oddělení hemodialýzy trutnovské nemocnice. Pětatřicet stálých pacientů, kteří sem pravidelně dvakrát až třikrát týdně na několik hodin docházejí, se tu teď cítí jako doma. I když domácí prostředí jim tu vytvářejí už dlouho, nyní jej umocnily nové dřevěné postele, takže zmizela typicky nemocniční bílá barva všude kolem. A novotou se pyšní i takzvaný „velín“ – pracoviště sester.

„Osm nových postelí můžeme automaticky ovládat a měnit polohu pacienta, velmi nám usnadňují péči o naše klienty. Z postele se dá snadno udělat křeslo, přesně tak, jak to pacient pro své pohodlí právě potřebuje. Matrace jsou paropropustné, snadno se udržují, stejně, jako omyvatelné lamely pod nimi, a to je důležité, protože tu pracujeme hlavně s krví,“ vysvětluje vrchní sestra Miluše Nulíčková. Dodává, že oddělení je vybaveno i na chodbách vybaveno dezinfekčním programem, který odpovídá nejvyšším standardům z hlediska požadavků na kvalitu a bezpečí pacienta.

Na oddělení pečuje o dialyzované pacienty celkem deset sestřiček včetně vrchní sestry. Střídají se v třísměnném provozu ve všedních dnech a ve dvousměnném o víkendech. Proto si pochvalují i nově vybavenou pracovnu. „Stejně jako postele pro pacienty, tak i nové manipulační pulty pro usnadnění práce byly naším přáním už léta. Otevřeme šuplík, vše máme u ruky, přehledně naskládané v košících. Já zde s několika kolegyněmi pracuji již 27 let, některé další sestry o nějaký rok méně a za tu dobu jsme skutečně nějakou změnu potřebovaly,“ usmívá se spokojeně Miluše Nulíčková.

Hemodialyzační středisko využívá přístroje s takovými technickými parametry, které umožňují pracovat s novými dialyzačními metodami pro šetrnější průběh pacientovy dialýzy hlavně v předcházení poklesu krevního tlaku v průběhu procedury nebo v účinnosti dialyzačního procesu.

Pacienti k nám docházejí i 20 let Někteří pacienti docházejí do trutnovského střediska i 20 let. „Máme spoustu transplantovaných, protože jsme byli velmi aktivní v nabízení pacientů k transplantacím, které provádí Fakultní nemocnice v Hradci Králové většinou do roka. Nyní máme doslova vyprázdněnou čekací listinu – máme na ni jen dva pacienty,“ uvádí Miroslav Nývlt a dodává, že čím dál měně lidí je vhodných k transplantaci: „Hrozí stále více komplikací, protože populace stárne. Ne každý je tedy vhodný k transplantaci a také ne každý s transplantací souhlasí.“

Zájem je o rekreační dialýzy Díky tomu, že Trutnovsko je oblast bohatá na turisty, vyhledávají zdejší dialýzu i pacienti – rekreanti. A rádi se sem vracejí. „Máme tu hodně klientů, kteří bydlí na jiném konci republiky a jsou na pobytu buď v Janských Lázních, nebo jinde v horách, či tráví dovolenou na chalupách. Dialýzy provádíme i pro zahraniční klienty. Na takzvanou rekreační dialýzu se nám lidé opakovaně vracejí každý rok a my se na ně těšíme,“ říká primář Miroslav Nývlt.

Zdenka Hanyšová Celá