Poruchy paměti a myšlení, Alzheimerova nemoc

Co jsou to kognitivní poruchy?

Tato skupina poruch zahrnuje různé choroby postihující kognici (myšlení). Nejvýraznějšími onemocněními v této skupině jsou takzvané demence. Hraniční poruchou mezi normálním stavem a demencí je „minimální kognitivní porucha“, z níž se může a nemusí demence rozvinout. Demence postihuje asi 50% lidí nad 80 let věku.

Symptomy kognitivních poruch

• ztráta paměti (zvláště krátkodobé)
  • postižení úsudku
  • poruchy orientace v čase a prostoru
  • problémy s rozhodováním
  • obtížná komunikace
  • neadekvátní pláč či smích

Postupně se rozvíjejí potíže při obvyklých úkonech:

• oblékání
  • vaření
  • příjmu potravy
  • osobní hygieně
  • neschonost řídit vozidla
  • další úkony vyžadující úsudek a plánování

Nejprve se obvykle rozvíjejí poruchy paměti – neschopnost zapamatovat si adresy, telefonní čísla apod. Je třeba podotknout, že i stres, pracovní přetížení, únava a nevyspalost mohou vést ke stejným potížím. Někdy se pacient ztratí ve vlastním bytě, nerozpoznává známé tváře. Při podobných obtížích je vhodné navštívit lékaře.

Diagnóza demence

K orientačnímu posouzení rozvoje demence slouží tzv. „Mini mental state examination“, které může provést jakýkoliv lékař. Pro speciálnější testy navštěvuje pacient neuropsychologa. Je také třeba vyloučit depresi, jako onemocnění někdy velmi demenci připomínající. Dále je třeba krevními testy vyloučit některá metabolická onemocnění a provést zobrazovací vyšetření mozku (např. počítačovou tomografii, nukleární magnetickou rezonanci, jednofotonovou pozitronovou emisní tomografii, pozitronovou emisní tomografii)

Typy demence

Alzheimerova choroba tvoří 50–70% všech případů demencí. Je to progresivní neurodegenerativní onemocnění mozku podmíněné předčasným zánikem neuronů. Nejvíce jsou postižení oblasti mozku zodpovědné za paměť a učení.

Mezi další typy demence patří:

• vaskulární demence
  • demence s Lewyho tělísky
  • Pickova choroba a další

Demence může provázet některá další onemocnění:

• úrazy hlavy
  • zánět mozku
  • cévní mozkovou příhodu
  • alkoholismus
  • metabolická onemocnění (jater a ledvin)
  • nedostatek vitamínů B1, B12 a folátů
  • u mozkových nádorů
  • hydrocefalu (nadbytek mozkomíšního moku v mozkovně)

Léčba

Trénink mozku – spontánní aktivita, koníčky, pestré prostředí mohou zpomalit rozvoj onemocnění.

Léky – inhibitory acetylcholines­terázy zvyšují hladinu acetylcholinu na nervových synapsích v mozku. Acetylcholin je důležitým přenašečem informací mezi neurony pro poznávací funkce. Pro dobrý efekt léčby je třeba ji zahájit včas.

Pozor

Potíže s pamětí a s běžnými denními činostmi nebývají projevem normálního stárnutí ale stavu, který lze příznivě léčebně ovlivnit.