Poskytujeme služby zdravotně sociálního pracovníka

V trutnovské nemocnici nově poskytujeme našim pacientům služby zdravotně sociálního pracovníka. „Mým hlavním posláním je pomáhat pacientům a jejich blízkým zvládnout negativní sociální důsledky nemoci,“ říká Petra Matušíková, která dosud ve stejné funkci pracovala v Janských Lázních. Kontaktujte ji na telefonu 499 866 220, nebo 702 187 709 v ú­řední hodiny po – pá 6,00 – 14,30 hodin.

Sociální péče je uskutečňována v úzké spolupráci se zdravotnickými pracovníky z různých oddělení a oborů, s rodinou pacienta, a také v úzké součinnosti s příslušnými úřady a zdravotnickými zařízeními. Vše se děje podle konkrétních potřeb a problémů pacienta. „Pomáháme pacientům, kteří se nacházejí v nepříznivé sociální situaci a tuto situaci nejsou schopni zvládnout vlastními silami, ať už z důvodu nemoci, zdravotního postižení, věku, ztráty soběstačnosti, osamělosti, závislosti či nedostatečného sociálního zázemí,“ dodala Petra Matušíková.

Zdravotně sociální pracovnice zajišťuje návaznost na

• Služby sociální péče – pečovatelské služby, centra denních služeb, domovy pro seniory,
  • Služby sociální prevence – azylové domy, stacionáře, noclehárny, kontaktní centra a Zdravotní služby,
  • Domácí ošetřovatelské služby tzv. Home-Care, hospicovou péči, lůžka následné péče,
  • Léčebny pro dlouhodobě nemocné,
  • Gerentologická a ošetřovatelská centra.

Nedílnou součástí práce zdravotně sociální pracovnice je sociálně právní poradenství ve vztahu k onemocnění nebo k jeho následkům. Cílem zdravotně sociální pracovnice v nemocnici je zlepšit kvalitu života pacienta, a to propuštěním do domácího prostředí, pokud to jeho zdravotní stav a zázemí dovoluje, nebo umístění do zařízení sociální či zdravotní péče.