Projekt Daruj krev přivedl 76 nových dárců krve

Transfúzní a hematologické oddělení trutnovské nemocnice uspořádalo ve spolupráci s nadací 450 ml naděje druhý ročník akce Daruj krev. „Letos se dostavilo 82 zájemců o darování krve, z nichž 76 jsme mohli krev skutečně odebrat. Panovala velice příjemná atmosféra, všichni prvodárci byli vstřícní a disciplinovaní, i když museli třeba delší dobu čekat vzhledem k velkému množství zájemců,“ hodnotí Zdeňka Müllerová, vrchní laborantka.

Oproti loňskému ročníku se letos dostavilo o 13 osob více. Největší skupinou bylo 28 studentů z Bezpečnostní policejní akademie v Malých Svatoňovicích. „Akce se zúčastnil také Český červený kříž, který měl pro dárce připraveny drobné dárky. Celý den hodnotím velmi pozitivně a určitě bychom v projektu rádi pokračovali i v příštím roce,“ říká MUDr. Josef Kunčar, primář oddělení.

Celkem oddělení registruje 2890 dárců krve. V případě zájmu o to, stát se prvodárcem, stačí přijít v úterý nebo ve čtvrtek v době mezi 6:30 a 9:30. „K prvnímu odběru je možno přijít bez objednání, s sebou je třeba mít průkaz totožnosti s fotografií. Pokud člověk užívá nějaké léky, prodělal závažnější onemocnění nebo je sledován v některé odborné ambulanci, je nutno přinést nález od odborného nebo praktického lékaře,“ dodává primář.