Trutnovská nemocnice čelila přes zimu náporu pacientů s úrazy z hor

„K léčení je třeba souhry týmů několika oddělení,“ říká chirurg MUDr. Petr Svoboda.

Ruku v ruce s tím, jak lyžařská střediska stále navyšují své kapacity a zlepšují služby, vrací se zájem o české hory, přibývá turistů a logicky tak celkově přibývá i zimních úrazů. Zranění ze zdejší části Krkonoš pak nejčastěji putují do trutnovské nemocnice, kde ošetřujeme pacienty již z deseti spádových lyžařských středisek. Vzhledem k atraktivitě našeho lyžařského regionu, ošetřujeme pacienty z celých Čech, ale také z Polska, Německa, Holandska, Dánska, Belgie, Slovenska, Lotyšska, Litvy, Běloruska, Ruska, Ukrajiny.

„Tuto zimu jsme prozatím ošetřili asi 200 dětských a 300 dospělých pacientů. Věkově v úrazech ze zimních sportů mírně převažují dětští pacienti a v úrazech z kluzkých silnic a chodníků výrazně převažují dospělí pacienti, zvláště senioři,“ vysvětluje chirurg MUDr. Petr Svoboda, nynější vedoucí lékař chirurgických ambulancí trutnovské nemocnice, a dodává: „Za trvale plného provozu všeobecně chirurgického oddělení a ambulancí tak při navýšení o tzv. zimní pacienty ošetřujeme denně v ambulancích 70 – 110 pacientů a během víkendu hospitalizujeme i 30 pacientů.“

Petra Svobody jsme se zeptali: Pokud si někdo způsobí úraz přímo na horách, co se děje potom?

K prvotnímu třídění dle závažnosti úrazů dochází přímo na místě nehody členy Horské služby, případně přivolanou Zdravotnickou záchrannou službou. Ti určují další směřování zraněného k nám, do horských úrazových ambulancí nebo do traumacenter ve Fakultní nemocnici v Hradci Králové, eventuálně v Liberci.

Bývají úrazy na sjezdovkách i smrtelné?

Každý rok jsou, bohužel, i ve zdejších horách jednotlivé případy úrazů, které končí úmrtím.

Jaké úrazy dominují u dětí a jaké u dospělých?

V obou věkových kategoriích jsou nejzávažnější takzvaná vysokoenergetická poranění plynoucí ze střetů s pevnou překážkou nebo z nečekaného sražení neukázněným lyžařem, který přecenil své schopnosti. U dospělých jsou úrazy způsobeny větší energií, proto se jedná častěji o různě závažná poranění dutiny hrudní nebo břišní, poranění páteře, pánve a hlavy. Převažují ovšem končetinová poranění.

U dětí dominují úrazy horních a dolních končetin, dále lehčí poranění hlavy, mozku a páteře, ale i poranění dutiny břišní. Naší téměř každodenní problematikou tak jsou různě dislokované zlomeniny zápěstí a předloktí, pažní kosti nebo bérce dětí z lyžařských kurzů.

Jak pacienty s úrazy léčíte?

Větší část pacientů stále léčíme ambulantními konzervativními způsoby léčby, ostatní vyžadují

hospitalizaci s případným operačním řešením. V moderní kostní traumatologii se počet úrazů, které operujeme, proti minulosti zvýšil. A to vzhledem k možnostem dnešní medicíny v diagnostice a léčbě.

Cílem léčby traumat (úrazů) je dosažení co nejlepších funkčních výsledků poraněné oblasti, co nejblíže původnímu stavu před úrazem, s minimem komplikací v průběhu léčby. Snahou je tedy plnohodnotný návrat pacienta do života a do jeho pracovních a sociálních vztahů.

V trutnovské nemocnici o pacienty pečuje sehraný a zkušený tým příjmové úrazové ambulance, diagnostického komplementu, personálu chirurgického a dětského oddělení, operačních sálů a rehabilitačního oddělení. O pacienty s úrazy kolenního kloubu a některými typy poranění kyčle a ramena se dělíme s ortopedickým oddělením. Následný průběh a výsledky léčby většiny operovaných pacientů sledujeme v traumatologické ambulanci v horizontu půl až dva roky od úrazu.

Můžete poradit s prevencí závažných úrazů?

Obecnou prevencí zimních úrazů je adekvátní zhodnocení a přizpůsobení chování jedince dané situaci počasí, kvalitě povrchu, po kterém se pohybuje, a vlastním schopnostem jedince. V lyžařských střediscích viditelná propagace, dodržování a kontrola základních 10 pravidel FIS pro chování na sjezdových tratích.

Samozřejmě nezbytné je používání adekvátního lyžařského vybavení, ochranných pomůcek jako lyžařské helmy, páteřní chrániče, chrániče zápěstí, pro chodce protiskluzové pomůcky bot a holí. Na závěr musím konstatovat, že i přes množství různě poraněných pacientů, o které na trutnovské chirurgii denně v zimě pečujeme, přesto většina z nás taky ráda lyžuje. Pocit obav ze všech možných úrazů, co se mohou stát, nám ale přitom z mysli už nezmizí.

Děkuji za rozhovor.

Mgr. Zdenka Hanyšová Celá