Ambulantní stacionář pro léčbu COVID-19

Oblastní nemocnice Trutnov od podzimní vlny onemocnění COVID-19 disponuje ambulantním stacionářem pro podávání monoklonálních protilátek, který se v současné době nachází na plicním oddělení v budově C. Na přelomu roku byly léčebné možnosti rozšířeny o antivirotikum molnupiravir. O indikaci rozhoduje praktický nebo jiný ošetřující lékař, který vždy předem domluví podání nebo vydání léčivého přípravku na tel. 499 866 350 nebo 499 866 348. Provozní doba ambulantního stacionáře je Po-Pá 13–15 hod.

Monoklonální protilátky i antivirotika používaná v léčbě onemocnění COVID-19 jsou určena rizikovým pacientům, kteří mají zatím jen mírné příznaky, ale z důvodu vyššího věku nebo přidružených chorob jsou ohroženi těžkým průběhem nemoci vyžadujícím hospitalizaci nebo intenzivní péči. Důležité je zejména včasné podání, nejpozději do 7 dnů od prvních příznaků. Léčba monoklonálními protilátkami spočívá v jednorázové intravenózní infúzi a následné observaci. Celková doba strávená v ambulantním stacionáři se pohybuje okolo 1,5 hodiny. Perorální antivirotikum molnupiravir (Lagevrio) pacient obdrží obratem na základě žádanky vystavené indikujícím lékařem a lék užívá doma po dobu 5 dnů. Léčba monoklonálními protilátkami ani antivirotiky nenahrazuje očkování proti COVID-19 a pacienta nezbavuje povinnosti dodržovat protiepidemická opatření podle platných předpisů!

Žádná z monoklonálních protilátek, které jsou v současné době v České republice dostupné, není účinná proti převládající variantě koronaviru Omikron. Pokud je však u pacienta tzv. diskriminačním PCR prokázána jakákoli jiná varianta koronaviru, lze od podání monoklonálních protilátek očekávat podstatně větší preventivní efekt než od antivirotik.O nej­vhodnější léčbě se proto poraďte se svým praktickým lékařem, který má výsledek diskriminačního PCR obvykle k dispozici.