Mikrobiologická laboratoř v ON Trutnov rozšiřuje možnosti diagnostiky

Přestože v prvním čtvrtletí letošního roku byla mikrobiologická laboratoř v Oblastní nemocnici Trutnov vytížena především diagnostikou v souvislosti s onemocněním Covid 19, nezapomněla ani na další spektrum diagnostiky a stále se snaží udržovat na špičce diagnostických možností. Finanční podpora Královéhradeckého kraje umožnila trutnovské nemocnici pořídit v dubnu přístroj pro identifikaci mikroorganismů – hmotnostní spektrometr MALDI-TOF (matricí asistovanou laserovou destrukci a ionizaci). Hmotností spektrometr je stěžejním a nejvytíženějším přístrojem mikrobiologického oddělení. Původní přístroj byl používán od roku 2010 a v současné době byl již technicky i morálně zastaralý, s vysokými provozními náklady. Obnova přístroje byla nutná nejen k zachování potřebné a rychlé služby identifikace mikroorganismů pro stanovení správné léčby pacientů, ale i pro rozšíření stávajícího diagnostického spektra. Nový přístroj v mikrobiologické laboratoři umožňuje rychlejší a přesnější identifikaci bakterií, kvasinek a plísní, i provedení analýzy mikrobiálních metabolitů, enzymů apod. Velmi zjednodušeně lze princip fungování hmotnostního spektrometru popsat jako měření doby letu ribozomálních proteinů, od zásahu laserem po přistání na detektoru. Vlastní identifikace výsledku probíhá automaticky na bázi srovnání s referenčními spektry, obsaženými v databázi přístroje, kde se nachází téměř 8,5 tisíce referenčních kmenů mikroorganismů.

Celkové náklady na pořízení přístroje činily 6.642.900,– Kč a finanční podpora Královéhradeckého kraje tyto náklady pokryla ze 100 %. Pořízením nového přístroje tak došlo k završení první etapy obnovy a konsolidace laboratoří v ON Trutnov.

Realizováno za finanční podpory Královéhradeckého kraje
 KHK