Polysomnografie (PSG)

Kontakty

Objednávky+420 499 866 335 / +420 499 866 232
E-mailová adresaspanek@nemtru.cz

Praktické informace

Vyšetření ve spánkové laboratoři je možné objednat osobně, telefonicky nebo e-mailem na spanek@nemtru.cz. Vhodné je mít doporučení od praktického lékaře nebo specialisty (neurologa, ORL, plicního lékaře, kardiologa a dal.). V případě opakovaně pozorovaných zástav dýchání ve spánku nebo výrazného chrápání je možné objednání i bez doporučení. Vyšetření se provádí nejčastěji z pátku na sobotu nebo z neděle na pondělí. Před vyšetřením pacient obdrží informace kdy a kam se dostavit, co si vzít s sebou (vhodný oděv na spaní, běžné toaletní potřeby) apod. Podle výsledku vyšetření je následně pozván do somnologické (spánkové) ambulance ke stanovení dalšího postupu nebo je mu zaslána zpráva domů se závěrem a doporučením.

Vyšetření spánku je na našem pracovišti hrazeno ze všeobecného zdravotního pojištění zdravotními pojišťovnami 111, 201, 205, 207, 209, 211 a 213.

Umístění

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.
3. NP

Popis pracoviště

Polysomnografie (PSG, vyšetření ve spánkové laboratoři) zahrnuje celonoční vyšetření, při kterém je snímán videozáznam spánku a sledováno EEG, EKG, dechová aktivita, oční pohyby, EMG – svalová aktivita, okysličení krve a další parametry. Vyšetření se nejčastěji uplatňuje při podezření na syndrom spánkové apnoe. Jde o opakované zástavy dechu ve spánku (apnoe), které omezují okysličení krve a orgánů a mohou zvyšovat riziko onemocnění srdce, cév a metabolismu včetně cévní mozkové příhody, vysokého krevního tlaku nebo cukrovky. Onemocnění může mít také za následek denní nevyspalost s rizikem nehod z mikrospánku. Léčba se odvíjí od stupně závažnosti. Při středně těžkém nebo těžkém stupni spánkové apnoe je ve většině případů doporučena léčba CPAP. Zjednodušeně se jedná o masku umístěnou na nos nebo ústa, kterou proudí vzduch do dýchacích cest a tím se zamezuje jejich uzavírání. Odzkoušení a nastavení léčby CPAP trvá obvykle 3–6 nocí a realizuje se v domácím prostředí nebo za hospitalizace.

Pokud jste byl/a vyšetřen na jiném pracovišti a potřebujete pouze odzkoušet a nastavit léčbu CPAP, je možné se na nás také obrátit. Vyšetření ve spánkové laboratoři se využívá i při podezření na poruchu pohybu končetin v souvislosti se spánkem a usínáním (zejména tzv. syndrom neklidných nohou). Naopak se vyšetření PSG téměř nepoužívá k vyšetření nespavosti (insomnie).

Personál