Naše porodnice zavádí nové poradenské služby na podporu kojení

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Hned několik nových služeb zavádí gynekologicko-porodnické oddělení Oblastní nemocnice Trutnov, a. s. Jednou z nich bude poradenství pro kojící maminky – laktační poradna a také telefonní linka, která bude dostupná 24 hodin denně. Připravují se i nové předporodní kurzy a těhotenská cvičení. Nemocnice se chce také ucházet o certifikát Baby Friendly Hospital, který zpečetí již tak nadstandardní a profesionální služby porodnice.

Novinky jsou zaměřeny především na podporu kojení a navázání vztahu mezi matkou a novorozencem. „Chceme maminkám nabídnout individuální přístup k jejich dotazům, proto zavádíme laktační telefonickou linku. Dostupná bude 24 hodin denně,“ vysvětluje Ing. Miroslav Procházka Ph.D., ředitel trutnovské nemocnice. Své dotazy nebo problémy mohou maminky konzultovat kdykoliv na tel. čísle 702 248 398. Linka bude spuštěna 15. května 2019. Další novinkou v provozu oddělení bude laktační poradna, kterou mohou využít i maminky, jež nerodily v trutnovské nemocnici.

Těm, které se pro porodnici v Trutnově teprve rozhodují, nabídne nemocnice nový koncept předporodních kurzů a těhotenského cvičení. „Snažíme se nabízené služby rozšířit tak, abychom maminkám i tatínkům nabídli příjemné a profesionální prostředí, ke kterému budou mít důvěru. Rádi bychom také získali certifikát Baby Friendly Hospital,“ říká Miroslav Procházka. Jde o kontrolu a certifikaci nemocnic podle jejich přístupu ke kojení a systému, jakým dosáhnou co nejkvalitnější péče o maminku i její miminko. Tento certifikát, podporovaný Ministerstvem zdravotnictví ČR, má v Česku zatím 65 zdravotnických zařízení. Pro jeho získání musí nemocnice podporovat tzv. Deset kroků k úspěšnému kojení.

Trutnovská porodnice se také tento týden připojuje k Mezinárodnímu týdnu respektu k porodu. „Všechny nastávající rodiče i širokou veřejnost zveme na dny otevřených dveří, které se na našem oddělení uskuteční ve středu 15. května od 17.00 a 3. června od 17.00. Seznámíme vás s chodem oddělení, budete si moci prohlédnout prostory včetně porodních sálů a kojicí místnosti, vybavení a vysvětlíme, jaké služby rodičkám nabízíme,“ zve na prohlídku MUDr. Milan Krotký, primář gynekologicko-porodnického oddělení.

Ing. Magdaléna Doležalová