Informace o Escherichia coli VTEC/STEC O104 epidemii v Německu

Vážení kolegové a kolegyně, pro včasný a spolehlivý záchyt možných případů v České republice věnujte prosím zvýšenou pozornost materiálu z krvavých průjmů, zvláště v souvislosti s pobytem pacienta v Německu. Pokud se u pacienta vyskytne hemoragický průjem, zašlete odebraný vzorek ihned na OLMI. Stolice bude zpracována běžným způsobem + bude zaslána do NRL pro E.coli k vyšetření produkce Shiga toxinu a další subtypizaci.

Odběr

Odeberte stolici o objemu 3 lískových oříšků, v případě vodnatého průjmu cca 5 ml tekutiny do sterilní nádobky ( NE VÝTĚR). Co nejdříve (pokud možno ihned) dopravte do laboratoře OLMI. Na průvodku výrazně označte podezření na infekci VTEC/STEC + případnou cestovatelskou anamnézu.

vysokoškolská pracovnice
manažerka kvality