Průběh vyšetření, objednávání, další důležité informace

Průběh vyšetření, příprava a objednávání

Před odesláním k vyšetření na naše oddělení je třeba řádně poučit pacienta alespoň o podstatě a důvodu tohoto vyšetření, přípravě před vyšetřením a orientační době, po kterou toto vyšetření bude trvat. Vyšetření nebývají zvláště náročná na přípravu, provedení není pro pacienty významně zatěžující nebo nepříjemné (obvykle se jedná pouze o poležení při vyšetření a o předchozí nitrožilní aplikaci radiofarmaka). Převážná většina vyšetření probíhá bez přípravy. V některých případech je nutné, nebo vhodné vysadit léky, které mohou výsledek ovlivnit, případně zajistit, aby byl pacient na lačno.

Upozornění: Pacient by se měl na vyšetření dostavit v době, na kterou byl pozván. Vyšetření s aplikací radionuklidy značených farmak je finančně nákladné a radiofarmaka jsou připravována v ranních hodinách. Jejich nevyužití (mají trvanlivost jen několik hodin) bývá jednak významnou finanční ztrátou pro naše oddělení, jednak by mohl být preparát využit pro jiného pacienta. Není-li možné, aby se pacient na objednané vyšetření dostavil, je nutné, abychom o tom byli včas, nejlépe telefonicky, informováni.

Kontraindikace

Patří se v zásadě jen těhotenství a kojení. V případě kojení lze vyšetření provést pouze v případě, že bude na doporučenou dobu kojení přerušeno. Zcela výjimečně se může vyskytnou přecitlivělost na podávanou látku, ale z praxe popisované reakce nebývají vážné (vyrážka, nevolnost apod.).

Průběh vyšetření, časová náročnost

Zobrazovací vyšetření jsou poměrně náročná časově, což je dáno kompromisem mezi kvalitou zobrazení a množstvím podaného radiofarmaka, tak aby byla minimalizována radiační zátěž. Doba vyšetření se pohybuje od několika minut do jedné hodiny, po kterou musí pacient vydržet v požadované poloze a bez pohybu. To je zvlášť důležité u tzv. dynamických studií, které nelze v případě pohybu zopakovat a jejichž kvantitativní hodnocení je v takovém případě znemožněno (např. dynamická scintigrafie ledvin nebo žlučových cest). U neklidných pacientů je ve vybraných případech vhodné zvážit odpovídající premedikaci. Delší časová náročnost spočívá často v čekací době mezi aplikací radiofarmaka a vlastním vyšetřením. Pacient je vždy informován o přibližné době provedení vlastní scintigrafie, přičemž se v mezičase může z našeho pracoviště ve většině případů vzdálit. Každé scintigrafické vyšetření má jiný průběh, jednak z hlediska metody, jednak podle diagnózy pacienta. Informace k jednotlivým metodám jsou uvedeny v příručně „Přehled vyšetření nukleární medicíny“. Z pořadí pacientů při objednání a aplikaci radiofarmaka proto nelze vyvozovat pořadí, v jakém bude provedeno vlastní zobrazení. To určí zdravotničtí pracovníci, kteří vyšetření provádí, na základě mnoha okolností.

Požadavky k žádosti na vyšetření

Na žádanku je třeba kromě základních informací o pacientovi uvést zejména anamnestické údaje související s požadovaným vyšetřením, klinickou diagnózu, její kód a důvod, respektive očekávaný přínos vyšetření. Na žádance musí být čitelné razítko odesílajícího zdravotnického zařízení, IČZ a jméno lékaře. Při objednání vyšetření je třeba předem uvést hmotnost pacienta z důvodu plánování množství připravovaných radiofarmak a kontaktní informace (telefon, adresa). Objednávky se přijímají na telefonu 499 866 344.

Dostupnost vyšetření a výsledků

Veškeré výkony se provádí na objednání. Provedení statim vyšetření lze provést pouze po předběžné telefonické domluvě. U většiny běžných vyšetření lze domluvit časný termín v řádu dnů. Termíny vyšetření se odvíjí od náročnosti výkonu, použitého radiofarmaka (vlastní příprava, objednávka hotového radiofarmaka), způsobu přípravy na vyšetření. Výsledky vyšetření jsou zpravidla odesílány následující den rozvozem (zajišťuje nemocnice) nebo Českou poštou, v případě náročnějšího zpracování dat do týdne. Požadujete-li výsledek v den vyšetření nebo vydat pacientovi do rukou, je třeba toto předem domluvit při objednávání.