Cestování do zahraničí - Informace pro dárce krve

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Vážení dárci!

Blíží se období dovolených a proto bychom Vám rádi připomněli některá omezení, která Vás čekají v odběrech běžné krve i plazmy po návratu z některých zahraničních destinací.

Evropa
Pro riziko přenosu západonilské horečky v období od 1.5.2024 do 31.10.2024 je pauza v dárcovství min. 28 dní po návratu z následujících ze­mí:

ITÁLIE – provincie: Emilia Romana, Piemont, Lombardie, Veneto, Friuli-Venezia Giulia (orientačně ve vnitrozemí provincie severně od Toskánska a San Marina)
MAĎARSKO – celá země
RUMUNSKO – celá země vyjma přímořských letovisek regionů Constanța a Mangalia
ŘECKO – celá pevninská část a ostrov Thasos
SRBSKO – celá země

Pozn. Doporučení je vydáno v souladu s článkem 3 Metodického pokynu, kterým se stanoví postup při posuzování rizika nákazy virem západonilské horečky a postup ke snížení rizika přenosu tohoto viru transfuzí, vydaném ve Věstníku MZ číslo 5/2019.

Mimoevropské země
Obecně platí rovněž minimální pauza v dárcovství 1 měsíc, pokud nejde o malarické oblasti.
V případě cestování do oblastí s výskytem malárie je lépe kontaktovat lékaře transfuzního oddělení a domluvit se na konkrétních podmínkách (pauza v dárcovství bude 6–12 měsíců v závislosti na preventivním užívání antimalarik apod.)
Vhodné je rovněž konzultovat případná očkování před cestou do exotických zemí.

Ať už v zahraničí či v Čechách, přejeme krásnou, ničím nerušenou dovolenou i šťastný návrat. Mnohokrát děkujeme za výbornou spolupráci.

Kolektiv THO