Lahodná odměna pro nové dárce krve. Zahajujeme spolupráci se Sladkými Tečkami!

Hrdina nemusí zachraňovat celý svět. Může však třeba pomoci svou krví mamince po císařském řezu, řidiči po autonehodě nebo pacientovi po chirurgické operaci. Takových hrdinů ale bohužel rok od roku v našem regionu ubývá a transfúzní oddělení trutnovské nemocnice má čím dál více práce, aby zvládlo zásobovat operační sály dostatečným množstvím tolik potřebné krve. Pro letošní rok proto nemocnice naplánovala několik akcí, které by mohly pomoci k navýšení počtu dárců. První novinkou jsou karamelové pochoutky z trutnovské výrobny cukrovinek Sladký Tečky, které nemocnice daruje v letošním roce každému začínajícímu dárci krve. Nová spolupráce vznikla vlastně tak trochu na dárcovském křesle. Jedna ze dvou sester, které podnik vedou, již totiž několik let dochází krev darovat. A tak jsme Ing. Kateřinu Hindrákovou trochu vyzpovídali…

Jak vzniklo vaše sladké podnikání? Z Vašeho inženýrského titulu usuzuji, že nejste vyučená cukrářka. Přitáhla vás tedy láska k pečení? Máte pravdu, ani jedna z nás není vyučená cukrářka. Já jsem stavební inženýrka a sestra má vystudovanou Vysokou školu hotelovou a pravdou je, že nás ke Sladkým Tečkám dovedla naše vášeň k pečení. Možná jsme to i trochu zdědily, protože náš dědeček byl cukrářem, ale toho jsme bohužel nikdy nepoznaly. Péct jsme začaly už poměrně brzo a postupně se naše amatérské pokusy stávaly lepšími. Když jsme se v roce 2017 sešly obě zase v rodném Trutnově, tak jsme uskutečnily už dlouho vytoužený sen, čímž bylo založení Sladkých Teček a věnování se pečení naplno.

Jak už jsme zmínili, sama jste dárkyní krve. Proč jste se pro dárcovství rozhodla? Krev nedaruji dlouho, zhruba 4 roky, ale jak se říká, nikdy není pozdě začít. Dřív jsem si darování nedokázala představit v kombinaci s vrcholovým tréninkem, takže jsem začala až po konci sportovní kariéry. Rozhodnutí to nebylo náhlé, vždycky jsem si myslela, že je to dobrá věc a když jsem viděla na Facebooku akci pro prvodárce, rozhodla jsem se jít. Ukázalo se, že to bylo velmi dobré rozhodnutí, které může pomoci spoustě lidem, vzhledem k tomu, že jsem univerzální dárce.

A jak se po darování cítíte? Naštěstí patřím ke skupině lidí, se kterými darování nic nedělá, maximálně se večer cítím unavenější. Ale obecně mi přijde, že se cítím lépe, když se mi krev v těle obmění 

Máte třeba chuť na sladké? Popravdě si ráda dám nějaký kynutý koláček bezprostředně po darování, ale s mojí chutí na sladké to není tak žhavé. Přeci jen jsem celé dny ve Sladkých Tečkách, kde se toho člověk přesytí a má pak chuť spíše na maso.

Co pro naše prvodárce chystáte? Na co se mohou těšit? Ve spolupráci s nemocnicí připravujeme pro prvodárce „Sladkou Tečku na lžičku“ za bezúplatné darování krve. Bude se jednat o různé druhy karamelů ve sklenici, které si budou moci odnést domů a sladce se odměnit.

Jaký smysl ve spolupráci s nemocnicí vidíte? Líbí se mi myšlenka, že chce nemocnice zůstat nezávislá na dodávkách krve odjinud a že pořádá akce, kde motivuje a shání nové dárce. Ostatně i mě k dárcovství přivedla jedna z těchto akcí. Ono bezúplatné dárcovství ve světě, kde si za darování můžete nechat i platit, je trochu oříšek, ale věřím, že se najdou další noví hrdinové.