Léčba poraněných zápěstí i moderní nanoscopie kloubů – speciální výkony trutnovské ortopedie

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Dvacetilůžkové ortopedické oddělení Oblastní nemocnice Trutnov nabízí mimo klasických ortopedických výkonů a vyšetření také několik úzce specializovaných. Zatímco diagnózu a léčbu poúrazových stavů zápěstí má ve svém portfoliu již více než dva roky, metodu nanoskopické artroskopie zavádí letos na podzim. Další, konkrétně rekonstrukční operace ramenních kloubů, plánuje ortopedický tým zařadit v příštím roce.

Metoda nanoskopické artroskopie – šetrná metoda k odhalení příčin bolavých kloubů

Moderní diagnostická metoda s možností drobné operativy, například drobných korekcí chrupavek nebo menisku. Jejím principem je zavedení miniaturní kamery přímo do postiženého kloubu, v lokální anestezii. Obraz na obrazovce tak může pacient sledovat společně s lékařem. Průměr zaváděné jehly je menší než dva milimetry, tedy několikrát menší, než u klasické artroskopické soupravy, jejíž použití navíc vyžaduje celkovou anestezii. Zákrok je tedy možné provádět i při omezení plánované operativy na centrálních operačních sálech. „Nová metoda našemu pacientovi umožňuje při miniinvazivním zákroku na sále přímo vidět, v jakém stavu daný kloub je, vysvětlíme a ukážeme mu zdroj jeho potíží, případně takto můžeme zkontrolovat kloub po operaci,“ vysvětluje primář trutnovské ortopedie, MUDr. Aleš Chaloupka. Novou metodu začala trutnovská nemocnice nabízet od listopadu.

Artroskopie a léčba zraněných zápěstí

Bolavá zápěstí po manuální práci či úrazu – relativně častý problém vyžadující úzkou specializaci, která ovšem v mnoha regionech není dostupná. Odborníkem na tuto oblast je MUDr. Martin Slavík, který se v trutnovské nemocnici již dva roky zabývá všemi nejčastějšími potížemi spojenými se zápěstím.

Jde především o poškození a změny chrupavek (artróza), poškození zápěstních vazů, zlomeniny kostí zápěstí a zánětlivé změny kloubní výstelky (synovitida).

Cvik dělá mistra

Precizně a rychle. To je zásada primáře ortopedického oddělení, MUDr. Aleše Chaloupky. „V ortopedii příliš neplatí, že práce kvapná je málo platná. Čím déle operace trvá, tím vyšší je riziko infekce i krevní ztráty a také náročnější hojení tkání. Proto musíme být rychlí a přesní. Dobrého operatéra dělá především cvik na operačním sále,“ vysvětluje primář oddělení, kde o cvik na sále není nouze. Dvacet lůžek trutnovské ortopedie je v běžném provozu nemocnice prakticky stále plně obsazených. Před celostátním přerušením plánované péče z důvodu covidové epidemie zvládl ortopedický tým odoperovat více než 330 endoprotéz ročně. Vedle kloubních náhrad se oddělení pravidelně věnuje zejména artroskopii ramene, kolene, kotníku a lokte a rekonstrukčních výkonů kolenních a ramenních kloubů.

Kontakt pro komunikaci s médii:
Lucie Chytilová, mluvčí Oblastní nemocnice Trutnov
T: +420 734 763 289, E: lucie.chytilova@seznam.cz