Lumbální punkce – základní informace pro pacienty

Lumbální punkce přestavuje nejčastější a nejbezpečnější způsob získání mozkomíšního mozku pro další vyšetřování. Mozkomíšní mok omývá nervový systém, jehož změny se v moku mohou projevit, proto je tato diagnostika tak důležitá. Lumbální punkci jakožto invazivní vyšetření indikujeme jen v nezbytných případech, kdy nelze získat důležité informace jiným druhem vyšetření (např. při podezření na zánět mozkových blan apod.). Odběr mozkomíšního moku se provádí pomocí tenké duté jehly z oblasti zad, většinou v úrovni obratle L4–5 (mícha končí u obratle L1–2, její poškození při punkci tedy nehrozí) u sedícího nebo ležícího pacienta. Výkon i s přípravou trvá obvykle 5–10 minut, nepříjemnost je dána bolestivostí při vpichu jehly podobně jako u jiných takových výkonů (injekce, odběr krve). Komplikace při námi používané tzv. atraumatické jehle (velmi tenká) jsou jen vzácné, většinou se jedná o bolesti hlavy, které v řádu dnů odezní. Lumbální punkce se provádí za aseptických podmínek.