Méně záření, zato přesnější diagnostika – trutnovská nemocnice má jeden z nejmodernějších RTG přístrojů současnosti

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Přibližně 120 let již patří rentgenové vyšetření mezi nezbytné diagnostické metody v medicíně. Vynálezce Wilhelm Conrad Röntgen by za to byl jistě rád. Ještě více by ho ale určitě potěšilo, kam se metoda, kterou na konci 19. století vymyslel, za uplynulou dobu vyvinula. A především – jaké detaily mohou dnes lékaři díky rentgenovému záření na snímcích lidského těla rozpoznat a tím efektivně léčit potíže svých pacientů. Pokud by se W. C. Röntgen mohl dnes přijít podívat na radiodiagnostické oddělení trutnovské nemocnice, viděl by ty nejmodernější rentgenové přístroje současnosti.

Nejnovějším z nich je skiagrafický přístroj Agfa DR600, který za více než sedm milionů korun v dubnu nemocnice zakoupila. Moderní tří detektorové zařízení nahradilo starý RTG přístroj s jedním detektorem, který v nemocnici sloužil již 13 let. „Od nového přístroje očekávám zejména snížení dávky ionizujícího záření pacientovi. Posun vidím také v zobrazování na tzv. dlouhý formát, tedy snímky celé páteře či celých dolních končetin. Od digitální tomosyntézy, která je nejmodernější podobou kdysi používané konvenční tomografie, si slibuji dořešení diagnosticky nejasných případů za použití mnohem nižší dávky, než tomu bylo doposud, kdy se došetření muselo řešit využitím výpočetní tomografie, která je z hlediska ozáření pacienta mnohem náročnější. Věřím, že kromě pacientů budou s novým přístrojem spokojeni také kolegové z ostatních odborností a naši radiologičtí asistenti,“ vysvětluje primářka trutnovské radiodiagnostiky, MUDr. Jana Adámková.

Pro radiologické asistenty je velkým ulehčením stropní závěsný systém, který umožňuje větší flexibilitu pohybu celého zařízení. Moderní přístroj má také řadu přednastavených pozic pro jednotlivé druhy vyšetření a díky prvkům umělé inteligence umožňuje pomocí kamery kontrolu správného uložení pacienta a nastavení expoziční automatiky přímo na míru.

Digitální systém navíc dokáže vylepšit detaily již pořízených snímků, které hned uloží do nemocničního informačního systému. Těžce zranění pacienti mohou být vyšetřeni bez zbytečné manipulace, na speciálním transparentním lůž­ku.

Zkušenosti z prvních týdnů používání nového rentgenu popisuje vrchní radiologický asistent Jan Kuděj: „Výrazným posunem oproti starému přístroji je vynikající kvalita obrazu se skvělým zobrazením detailů. Komfort práce obsluhujícího personálu i pacientů při vyšetření se díky nastaveným autopozicím i 3 D kameře výrazně zvýšil. A v neposlední řadě jsme rádi, že naším pacientům můžeme nabídnout širší spektrum vyšetření, než tomu bylo doposud.“

Kromě vyšší kvality snímků a lepšího komfortu při vyšetření přináší modernější technologie nemocnici i pacientům zvýšení plynulosti a rychlosti provozu celého oddělení a rozšíření spektra prováděných vyšetření. To umožní zdravotníkům zvládat i náročnější situace, zejména v lyžařské a cyklistické sezoně. Trutnovská radiodiagnostika je nyní vybavena již dvěma tří detektorovými přístroji a jedním jedno detektorovým rentgenem.

Kontakt pro komunikaci s médii: Lucie Chytilová, mluvčí Oblastní nemocnice Trutnov T: +420 734 763 289, E: lucie.chytilova@seznam.cz