Na neurologii máme novou logopedku. Její práce je jednou ze složek rehabilitace

Na neurologickém oddělení pracuje s pacienty po CMP logopedka Mgr. Jana Maissnerová, která pod metodickým vedením garantky Mgr. Ivany Hanušové postupně plní podmínky specializačního vzdělávání v oboru klinická logopedie.

Primáře MUDr. Michala Bednáře, Ph.D. jsme se zeptali:

Jak významně tato skutečnost doplní služby neurologického oddělení?

Skutečnost, že klinický logoped je součástí našeho týmu, je velký přínos. Jeho práce je vlastně jednou ze složek rehabilitace. Právě pacienti s CMP trpí často poruchami polykání a poruchami řeči. V případě poruch polykání mohou logopedické postupy významně přispět k urychlení obnovy polykání, což je pro pacienty zcela zásadní, neboť nedostatečná výživa a aspirace do plic jsou nebezpečné komplikace, které pacienta s CMP mohou ohrozit na životě.

Logopedické postupy u poruch řeči zase u pacientů s CMP pomáhají zlepšit komunikaci a sociální začlenění, a to je pro jejich návrat do domácího prostředí nebo k jejich práci zásadní. Časový faktor je důležitý nejen pro akutní léčbu, ale také pro rehabilitaci včetně logopedie. Čím dříve se s terapií začne, tím mohou být výsledky lepší. Mozek dokáže určitými mechanismy (hovoříme o jeho neuroplasticitě) nahradit ztracené funkce, pokud je včas a intenzivně vystaven specifickým podnětům v rámci neurorehabilitace.

-zhc-