Krkonošský deník: Rodit se dá bez bolesti. Nevěříte?

Pro prvorodičky je očekávání potomka událostí, o které ještě nemají úplně jasné ponětí. Maminky, které rodí podruhé, už vědí, že přivést na svět dítě není úplně bezbolestná záležitost.

Trutnovská porodnice přichází s řadou služeb, které mohou budoucím maminkám ulehčit tuto ojedinělou chvíli. Začátkem týdne se rodiče přišli do porodnického oddělení podívat. Otevřely se jim k poznání totiž dveře dokořán.

Cvičení těhotných, aromaterapii před porodem i během něj, epidurální a inhalační anestezii v průběhu porodu, bezplatný doprovod otce u porodu, zapůjčení odsávaček či monitoru dechu, to vše nabízí Oblastní nemocnice Trutnov v rámci péče o nastávající maminky, rodičky i novorozence.

Tělocvik pro těhotné

„V průběhu těhotenství mohou maminky chodit na tělocvik pro těhotné, kde se dozvědí spoustu užitečných informací nejen o těhotenství, ale i o přípravě na porod,“ vysvětluje vrchní sestra Lenka Mikešová a dodává: „Ke konci těhotenství nás mohou navštívit a sepsat porodopis, seznámit se s asistentkami, které je rády provedou porodními sály a oddělením šestinedělí. Vysvětlíme způsob vedení porodu i možnosti využití nových metod v jeho průběhu a v šestinedělí.“

Velmi pomáhá aromaterapie, a to v následných, většinou náročných dnech šestinedělí.

„Podle přání matky používáme aromaterapii v průběhu porodu formou inhalace, masáže nebo jako přísadu do vody při využití vany v první době porodní, a v průběhu šestinedělí,“ objasňuje primář.

Oblastní nemocnice Trutnov je držitelem osvědčení tkáňového zařízení Cord Blood Center CZ, s. r. o., a je odběrovým zařízením oprávněným odebírat pupečníkovou krev. Pupečníková krev se odebírá bezprostředně po narození dítěte a přestřižení pupečníku (pupeční šňůry). „Pupečníková krev je bohatá na vzácné kmenové buňky, které se již během života netvoří. Kmenové buňky získané z pupečníkové krve se v současnosti v některých případech využívají na léčbu (transplantace) u řady závažných onemocnění,“ vysvětluje Aleš Dlouhý. Odběr i uložení pupečníkové krve poskytuje příslušný smluvní partner nemocnice, zařízení Cord Blood Center za úhradu.

(zhc, jm)
Autor: Redakce Krkonošského deníku

REGISTRACE DO PORODNICE

na tel. 601 693 843 (!pouze registrace k porodu, od 8:00 do 15:00 hod.)

Registrujeme těhotné ženy...