Novinka na naší chirurgii – speciální prodyšná „sádra“ na zlomeniny rukou

Uvěznění zlomené ruky na několik týdnů do pevné sádry způsobuje pacientům po úrazech nejednu komplikaci – od svědění a vyrážky na kůži až po nemožnost plnohodnotné hygieny či letního koupání. Těmto a dalším nepříjemnostem dokáže nově naše chirurgické oddělení předejít novou technologií fixace zlomenin, kterou lékaři začali pacientům nabízet od října letošního roku.

Jedná se o tzv. „prodyšnou sádru“, která umožňuje koupání, mazání pokožky krémem či mastí i dodatečné úpravy tvaru fixace. Fixace Opencast je vyrobená z lehkého plastového korpusu podloženého měkkou pěnou, snadno se nasazuje a snímá, je lehká a nezapáchá. Slouží jako varianta fixace jednodušších zlomenin jak pro děti, tak pro dospělé, o vhodnosti jejího použití u konkrétního pacienta však vždy musí rozhodnout lékař, vysvětluje MUDr. Tomáš Kynčl z chirurgického oddělení: „Nová fixace má několik výhod. Je lehká, prodyšná, voděodolná, lze ji opakovaně přemodelovat a změnit tak tvar, pokud je potřeba.

Na druhou stranu má tato fixace i své limity a není plnohodnotnou alternativou k fixaci sádrové. Obecně lze konstatovat, že je vhodná spíše k fixaci méně závažných zlomenin v oblasti zápěstí, předloktí a lokte nebo jako přídavná fixace po operacích.“ Použití fixace Opencast se řadí mezi nadstandartní zdravotní výkony, není tedy hrazeno zdravotními pojišťovnami. Její cena se pohybuje v rozmezí 2500 Kč až 4100 Kč. Připravuje se na míru pro každého pacienta přímo v chirurgické ambulanci. Ve speciální peci se plastový obal zahřeje a poté vymodeluje přesně tak, jak je pro daného pacienta potřeba.