Terapie suchou jehlou - Dry Needling

Oblastní nemocnice Trutnov, a.s.

Oznamujeme, že naši fyzioterapeuti na rehabilitačním oddělení nově provádí terapii suchou jehlou – tzv. Dry Needling.

Technika léčby suchou jehlou představuje precizní zákrok, při kterém je přes vrstvu přímo do postiženého svalu, kůže nebo podkoží aplikována tenká a pružná akupunkturní jehla. Jehly jsou při terapii aplikovány v různé hloubce, a to v závislosti na uložení ošetřované tkáně.

Při samotné technice se ve svalech vyhledávají a současně ošetřují tzv. trigger pointy – spoušťové body. Ty představují miniaturní oblast v kosterním svalu, která je citlivá na protažení či tlak a je zdrojem lokální anebo přenesené bolesti. Příčinou vzniku spoušťových bodů může být např. akutní přetížení, přímé poranění svalu, stres nebo kloubní obtíže, které vysílají bolestivé signály do okolních svalů.

Aplikace jehly vyvolá ve svalu akutní zánětlivou reakci spojenou se zvýšeným prokrvením. Cílem je uvolnění svalového napětí, zlepšení látkové výměny přetížené oblasti svalu a odstranění bolesti.

V samotné praxi se pak léčba suchou jehlou používá u širokého spektra diagnóz. Jmenujme například bolesti zad, obtíže s čelistním kloubem, bolesti hlavy, tenisový loket, skokanské koleno, bolesti Achillovy paty, patní ostruha.

Kromě ošetření svalových obtíží je technika velmi efektivní i při ošetření bolestivých a neposunlivých jizev (Rozenfeld, Sebakhutu et al. 2020).

Součástí terapie je vstupní kineziologické vyšetření fyzioterapeutem, mobilizace a měkké techniky a kontrolní vyšetření. Je nutný předpis lékařem.

Ceník:

  1. DRY NEEDLING – terapie suchou jehlou (2 návštěvy dle ordinace lékaře) … 800,– Kč
  2. DRY NEEDLING – terapie suchou jehlou (3 návštěvy dle ordinace lékaře) … 900,– Kč