Trutnovská nemocnice se připravuje na akreditaci. Cílem je kvalitnější a bezpečnější péče

V trutnovské nemocnici po několik měsíců prověřují kvalitu a bezpečnost poskytované péče inspektoři Spojené akreditační komise (SAK). Pozvalo je vedení nemocnice, které ruku v ruce s personálem neustále rozvíjí svůj přístup k pacientům a klientům s ohledem na jejich bezpečí, úctu a respekt, na poskytování informací a taktéž na rozvoj příjemného prostředí v nemocnici. Cílem je získat certifikát Spojené akreditační komise.

„Naší hlavní motivací je, aby pacient měl během péče zajištěnu stále vyšší kvalitu a bezpečí poskytnuté péče,“ vysvětlil ředitel Roman Koudele.

V čem spočívá ona příprava, která už běží?

Akreditační komisaři se při přípravném prověřování zaměřují na ty oblasti zdravotní péče, které jsou nejrizikovější pro pacienta nebo pro personál. „Jedním z takových standardů, které u nás dlouhodobě fungují, jsou například identifikace pacienta z důvodu prevence záměny, předoperační bezpečnostní proces, bezpečnost podávání rizikových léků, prevence pádů a nemocničních nákaz, a jiné. A další bude třeba nastavit,“ vypočítala manažerka kvality Jarmila Ročková a dodala: „Dbáme rovněž na bezpečí personálu, který na některých našich odděleních začal používat bezpečnostní náramky TREX. Tímto systémem poskytujeme našim lékařům a sestrám ochranu proti násilníkům. Brzy jej doplní i kamerový systém.“

Centrem pozornosti komisařů je i zdravotnická dokumentace

Ve zdravotnické dokumentaci prověřování inspektory probíhá tak, že se takzvaně stopuje pacient, kontinuita péče a její časové návaznosti. Prověřuje se, zda

záležitosti, které mají dělat lidé s kompetencí, tito lidé skutečně provedli. U léčiv se prověřuje, zda byla provedena správně jejich ordinace a zda byla léčiva správně podána. Kontroluje se, zda byla správně vyhodnocena úroveň pacientových obtíží, úroveň hygieny a bezpečnosti prostředí, vše musí být doloženo.

Komisaři tedy zjišťují, zda pacientova dokumentace obsahuje vše, co je třeba, zda obsahuje všechny zákonitosti stanovené zákonem a vyhláškou. Důležitá je samotná informovanost pacienta. Proto se na základě dokumentace konzultanti chodí ptát pacientů, zda skutečně byli o všem poučeni a zda mají dostatek informací k tomu, jak bude probíhat jejich léčení.

Nikdy nekončící proces

„Certifikát SAK bychom chtěli získat v závěru letošního roku. Doklad bude garantovat, že splňujeme přísné požadavky na kvalitu a bezpečnost poskytované péče,“ upřesnila Jarmila Ročková. Dodala, že každý subjekt, který certifikát získá, jej po třech letech musí znovu obhájit. „Je třeba neustále dodržovat stanovené postupy, aby pacienty ošetřoval kvalifikovaný personál v bezpečném prostředí.“

Mgr. Zdenka Hanyšová Celá