Protilátky IgG proti SARS-CoV-2 – stručné info pro zájemce

Na Oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie vyšetřujeme protilátky IgG proti SARS-CoV-2 semi-kvantitativní ELISA metodou. Výsledek je s hodnocením pozitivní / negativní / hraniční, po telefonickém dotazu je k dispozici výsledek ve formě indexu.

Interpretace:

• pozitivní protilátky: Zachyceny protilátky proti SARS-CoV-2. Pravděpodobně prodělaná infekce COVID-19, ev. stav po očkování.
  • negativní protilátky: Nezachyceny protilátky proti SARS-CoV-2.
  • hraniční protilátky: Výsledek testu je nejednoznačný, doporučujeme nový odběr (pokud to je indikované).

K tvorbě protilátek IgG dochází přibližne 3 týdny po infekci/očkování. Protilátky IgG přetrvávají u většiny pacientů s covidem-19 po 6–9 měsíců a pozvolna klesají. U malého procenta pacientů, kteří infekci COVID-19 prodělali, nedochází k tvorbě protilátek.

Průkaz protilátek se nehodí k hodnocení stavu imunity po prodělané nemoci – jejich přítomnost neposkytuje záruku, že nedojde k reinfekci (zejména novou variantou viru), nejsou stanoveny všeobecně uznávané protektivní titry.

Odběr krve na protilátky je možný bez objednání každý pracovní den na oddělení lékařské mikrobiologie a imunologie Oblastní nemocnice Trutnov.
Před samotným odběrem krve nutno zaplatit v pokladně, v Klientském centru, nebo na místě kartou. Cena vyšetření: 400 Kč + 50 Kč za odběr v nemocnici.